środa, 31 sierpnia 2016

Pozostałe stopnie i funkcje

Funkcyjni oraz zwykli żołnierze

Armia rzymska dysponowała na niższym szczeblu dowodzenia szerokim wachlarzem funkcji i stopni. 
Ogólnie da się wyróżnić w legionie poniższe typy jednostek:
  • Piechotę
  • Kawalerię
  • Artylerię
Żołnierze piechoty dzielili się na antesignanus i postsignanus. Dotyczyło to linii przed sztandarami i za sztandarami. Kawalerię tworzyli eques, a artylerię ballistarii. Piechota stanowiła trzon natarcia wspomagana przez artylerię. Kawaleria spełniała raczej funkcje pomocnicze: zwiadowczą, komunikacyjną i pościgową. 

W poszczególnych obszarach służby w centurii, obozie i poza nimi, żołnierze mogli sprawować następujące funkcje/stanowiska:

Kwatermistrzostwo
questor
cibariator
dispensator  
frumentarius    
custos armorum
molendarius
venator
mensor frumenti
carrarirus

Korpus medyczny
miles medicus (medyk)
capsarivs (sanitariusz)

Saperzy i budowniczowie
metator
mensor
librator
architectus

Religia
haruspex
victimarius
pullarius

Pomoc sztabowa
exactus
actuarius
librarius
summus
curator

Żandarmeria (stationari)
beneficarius
burgarius
questionarius


W jakim zakresie funkcje te można przypisać hierarchii wojskowej nie jest wiadome. Przeważnie służba funkcyjna zwalniała żołnierzy z codziennych obowiązków w centurii (munera) i czasem wiązała się z wyższym wynagrodzeniem. Takich żołnierzy nazywano immunes. Większość immunes w grupie szeregowców była odbiorcami zwykłego żołdu (simplaris). Cornicen, tubicen, custos armorum oraz miles medicus otrzymywali półtora żołdu (sesquiplicarius).

Zwykli legioniści nosili stopień miles gregarius (szeregowy żołnierz, szeregowiec).
Niżej w hierarchii wojskowej legionu stali tirones (lp. tiro), żołnierze przed złożeniem przysięgi wojskowej (sacramentum) oraz probati (lp. probatus), a więc rekruci, których przydatność dla legionu i zdatność do służby wojskowej dopiero oceniano. 

APPENDIX

Prócz wyżej wymienionych stopni i funkcji, armia rzymska wykształtowała szereg jednostek wyspecjalizowanych, a tym samym oficerskich stopni funkcyjnych.  Zalicza się do nich oddziały beneficarii i evocatii oraz oddział zabezpieczenia jednostki i eskorty podlegające trybunom. Stopnie oficerskie pojawiają się w związku z musztrą i ceremoniami. Niewykluczone, że takimi dodatkowymi funkcjami wyposażeni zostali centurioni i wybrani optio, np:

campidoctor
magister campi
optio campi
doctor armorum
exercitator

W pierwszym wieku pojawia się w źródłach pisanych tytuł dux, który oznacza żołnierza o przywódczych walorach lecz o brakującym arystokratycznym pochodzeniu. Nie jest jasne w jakich sytuacjach tacy przywódcy dowodzili oddziałami i jaki mieli zakres obowiązków. Faktem jest, że w późniejszym okresie cesarstwa dowódcy noszący ten tytuł dowodzili jednostkami nadgranicznymi przeważnie w odległych prowincjach dysponując szerokim zakresem uprawnień wojskowych i cywilnych.

Najniżej w hierarchii legionowej znajdowali się pracownicy cywilni oraz zatrudnieni w biurach (officia, quaestura, tabularia) niewolnicy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz