środa, 31 sierpnia 2016

Dowództwo legionu

Legatvs Legionis et Tribvnvs Laticlavivs

Zarówno legat jak i jego zastępca byli członkami stanu senatorskiego. Oba urzędy stanowiły część prawnie uwarunkowanej kariery politycznej w drodze do konsulatu.

Legatami stawali się mężczyźni w randze propretora, czyli po spędzeniu 1 roku w urzędzie pretora. Brak doświadczenia i militarnego wykształcenia to częsty stereotyp z jakim spotyka się w opisach tej funkcji. To mit. Cecha ta, nad wyraz eksponowana w nowoczesnej literaturze, nie pokrywa się z realiami jakie kształtowały już od młodych lat społeczeństwo rzymskie i duchem w jakim wychowywano elity do jakich należeli dowódcy wojskowi. Teoretyczne wykształcenie i w szerokim zakresie przygotowanie były prawdopodobnie minimalnymi wymogami jakimi musieli wykazać się kandydaci zanim powierzono im dowództwo nad legionem. Dodatkowo dochodził czas spędzony w sztabie dowódcy armii gdzie jako contubernales studiowali praktykę.

Legat podlegał rozkazom gubernatora prowincji lub podczas kampanii dowódcy armii. Jak wszyscy senatorowie był politycznym wolontariuszem i finansował swoją karierę nie obciążając podatnika i kasy państwowej. Legionem dowodził w tej funkcji od dwóch do trzech lat musząc wykazać się majątkiem w wysokości 1 miliona sestercji.

Tribunus Laticlavius był formalnie zastępcą legata wyposażonym w te same prawa i pełnomocnictwa. W randze pozostawał tylko jeden rok uzyskując tytuł tribunus prolegato.

Najwyższy stopniem z trybunów był jednocześnie najmłodszym oficerem na tak wysokim stanowisku. Miał zaledwie z reguły ukończone 20 lat i nie mógł przez to posiadać praktycznego doświadczenia. Prawdopodobnie też wcale o to nie chodziło. Kariery wojskowe i polityczne nie zależały w pierwszej linii od umiejętności, szczególnych osiągnięć czy odwagi na polu bitwy. Z pewnością walory te odgrywały też sporą rolę, lecz ważniejsze były urodzenie kandydata, przynależność do rodziny i majątek. Ogólnie obowiązywała reguła: im wyższe stanowisko obierało się na początku kariery, tym wieksza była szansa dotarcia do szczytu. Drugim aspektem tłumaczącym młody wiek najwyższego trybuna jest różnica wiekowa jaką możliwie celowo osiągnięto na szczycie legionowego dowództwa by przeciwstawić rozwagę i doświadczenie legata z młodzieńczą brawurą trybuna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz