![]() |
Kopia nagrobka Cenialisa (Landesmuseum w Moguncji) |
Imaginifer, czyli noszący imago (łac. wizerunek) - obraz panującego cesarza. Prawdopodobnie był jeden taki chorąży na cały legion, podobnie jak noszący orła aqvilifer . Imago nie miało znaczenia taktycznego, tylko symboliczne - był to element propaństwowej propagandy (tak jak wizerunki i sceny na monetach, posągi, inskrypcje na budynkach etc.). Warto pamiętać, legioniści składali przysięgę - sacramentvm na wierność cesarzowi i corocznie ją odnawiali.
Wizerunki cesarzy w różnej postaci (popiersia, posągi, malowidła), jako elementy przypominające żołnierzom, komu przysięgali (a w burzliwych czasach wręcz informujące, kto aktualnie panuje w Rzymie) i mające wzmacniać ich lojalność, były obecne co najmniej w stałych lub okresowych legionowych bazach. Potwierdzają to m.in. relacje rzymskich historyków o buntach legionów w roku 14. n.e. czy wydarzeniach tzw. Roku Czterech Cesarzy (68/69 r. n.e.), kiedy to żołnierze obalali w obozach posągi jednych, a pospiesznie zamawiali lub sami wznosili posągi innych cesarzy lub uzurpatorów.
Nasz imaginifer, podobnie jak aqvilifer, będzie nosił skórę tygrysa (to już nasza druga!), lecz nade wszystko potrzebuje imago :) Trzeba się było zabrać za wykonanie wizerunku cesarza, ale najpierw zaprojektowanie go tak, by był poprawny historycznie.
![]() |
Titvs Flavivs Vespasianvs |
Posągów i popiersi Wespazjana zachowało się mnóstwo, zwłaszcza z okresu jego panowania, więc materiału, na którym można się wzorować, nie brakuje.

Zamówiliśmy, nieco wody w Tybrze upłynęło... i coś się wykluwa! Sami zobaczcie kolejne etapy narodzin imago naszego cesarza :)


Wespazjan jak żywy! Pozostaje do wykonania już tylko wspomniana "puszka". Jako że będzie to kawałek brązowej blachy, który szkoda pozostawiać niewykorzystany, po obu stronach "puszki" znajdą się jeszcze dodatkowe repusy i inskrypcje (wzorowane na tych z rzymskich monet):
1/ rozpisane w dwóch wierszach IMP CAESAR VESPASIANVS AVG P M T P P P COS - czyli po prostu wskazanie, kogo imago przedstawia wraz z jego rozlicznymi tytułami i funkcjami (Imprerator Caesar Vespasianvs Avgvstvs, Pontifex Maximvs, Tribvnicia Potestae, Pater Patriae, Consvl). Do tego wizerunek bogini Fortuny, wprost z rewersu tej monety z Wespazjanem;
2/ także rozpisane w dwóch wierszach LEG XXI R - FIDES EXERCITVM GERMANICVM, czyli oznaczenie naszego legionu oraz hasło "Wierność Armii Germanii". Tego rodzaju slogan propagandowy umieszczano na monetach często, zwłaszcza na tych bitych tuż po zmianie władzy w wyniku wojny domowej lub spisku pałacowego (było to zatem po trochu myślenie życzeniowe, oczekiwanie, a także żądanie nowego cesarza kierowane do całego wojska rzymskiego, konkretnej armii lub jednostki - w zależności od brzmienia hasła). Do tego wizualizacja owego wezwania do lojalności - dłonie w uścisku wprost z monety bitej podczas wojny domowej w latach 68-69 n.e. (choć rozważamy też scenkę adlocvtio, czyli odezwy cesarza do legionistów, również bardzo typowy motyw z rzymskiej sztuki).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz